Да се повозим: Защо да изберем споделени електрически тротинетки в града?
Петя Якова
От скоро вече и Пловдив е залят от зелената вълна на електрическите тротинетки Lime, както и на българските им наследници – Hobo. Не мина много време, докато пловдивчани успяха да свикнат с новите обитатели на улиците и започнаха малко по малко да приобщават тротинетките в ежедневието си. Днес, където и да си, със сигурност ще видиш поне един-два скутера в действие, а понякога и цели групи, които се придвижват по този начин от точка А до точка Б.
Love hate relationship – За и против
Тротинетките са в движение в Пловдив вече няколко месеца. Засега повечето хора, които са пробвали споделените електрически тротинетки из града, имат изградено силно мнение за тях – или не ги харесват и ги отричат напълно, или ги обичат и се кълнат в предимствата на този тип транспорт.
Като всяко хубаво нещо и електрическите скутери не са перфектни. Те имат своите недостатъци, които не могат да останат незабелязани дори и от любителите на този модерен начин на транспорт.
Един от най-често изтъкваните недостатъци, когато става дума за скутерите, е, че те могат да представляват голяма опасност за своите „шофьори” и за околните. Да, понякога местата, определени за тротинетките, са пренаселени и е трудно водачите им да се разминат с пешеходци.
Когато за първи път се качиш на електрически скутер може и да е по-трудно да запазиш равновесие или да свикнеш със скоростта. Приспособяването към различния тип транспорт обаче става бързо. При каране на тротинетките само в позволените за това участъци и спазването на всички правила, те няма да представляват опасност, а напротив – ще улеснят градската мобилност и придвижването на гражданите.
Друг въпрос, който често хората си задават, е колко екологични са електрическите скутери всъщност?
Компаниите за електронни скутери наемат независими изпълнители, които събират, зареждат и преразпределят скутерите до желаните места, където гражданите да ги открият сутрин. Тези изпълнители обикновено карат личните си автомобили, за да съберат възможно най-много скутери и да ги заредят на определените гнезда. Логистиката не е напълно оптимизирана.
Всъщност захранването на електрическите скутери изисква сравнително малко енергия. Зареждането на напълно изтощена батерия изразходва приблизително толкова електроенергия, колкото и пускането на сушилня за дрехи за 5 минути. Освен това повечето батерии на скутерите не са напълно изтощени, когато се вземат, особено в градовете, които изискват от компаниите всяка нощ да махат тротинетки от улиците.
Lime наскоро обеща да смени всички експлоатационни превозни средства на 100% с електрически до 2030 г., компанията дори твърди, че „Очаква да стигне до там много по-скоро“. В Париж всички автомобили, които се използват за логистиката на тротинетките, вече са изцяло електрически.
Изглежда обаче, че ползите от карането на електрическите тротинетки надминават всички критики.
Екологично чисти са – Освен важен въпрос, който се дискутира постоянно, това е и най-голямото предимство, което повечето изтъкват. Електрическите скутери са проектирани с оглед на околната среда.
И както вече казахме, целият процес по внедряването на тротинетките в градската мрежа не е напълно екологичен, но с малки стъпки ще достигне нивото, на което се надяваме. А междувременно едно пътуване с Lime с Hobo отделя 0 вредни емисии.
По-малко трафик – Трябва да си признаем – електрическите скутери намаляват движението по пътя. Много от шофьорите, на които им се налага да се качват в автомобила си само за кратки разстояния, вече преминаха към скутери – споделени или собствени. Броят на колите по пътя намалява и прави пътуването по-лесно и по-удобно.
Докато на улиците всеки ден се очакват големи задръствания сутрин и вечер в пиковите часове, електрическият скутер лесно и бързо избягва движението.
Не ти трябва книжка – Електрическите тротинетки са толкова лесни за използване. Не ти трябва нито книжка, нито разрешение за употребата им. Просто сваляш приложението, качваш се и тръгваш – толкова е просто.
Лесно паркиране – Електрическата тротинетка може да се паркира почти навсякъде в позволените за това зони. Тя заема много малко място и няма нужда да обикаляте да търсите паркоместа. Това спестява време и нерви – вместо негативни емоции трябва просто да оставите тротинетката и да изключите приложението.
Удобни навсякъде – Електрическите тротинетки могат да се използват почти навсякъде и са добър вариант за тези, на които им се налага да изминават кратки разстояния. Има места, до които автомобилът не може да стигне, но тротинетката може. Със скутер е по-лесно да се вземат кратки маршрути и да се спести време. А и да не забравяме, че с тротинетката можем да намерим много преки пътища, през които с колата не можем да преминем.
Лесно достъпни – Пак ще повторим – Просто сваляш приложението, качваш се и тръгваш – толкова е просто. Можеш да ги намериш почти на всеки ъгъл, а ако не виждаш такава, картата в приложението ще те отведе до най-близката до теб свободна тротинетка.
Имат потенциал да заменят автомобилите. Е, поне донякъде… – Въпреки че някои жители могат да се оплакват, че електронните тротинетки вървят твърде бързо, затрупват тротоарите или причиняват инциденти, те вече са част от транспорта в града и много хора ги приобщиха в ежедневието си. Ако електронните скутери биха могли да заменят автомобилите на пътя, това ще създаде истинска революция в мобилността.
И въпреки, че електрическите тротинетки все още не обикалят целия град, техните маршрути са достатъчно удобни, за да се използват ежедневно. Зоната на обслужване е разделена между двете страни на р. Марица. Северната част покрива пространството между бул. България, бул. Цар Борис Обединител III, бул. Марица и ул. Победа. Южната зона се простира между бул. 6-ти септември, бул. Източен, бул. Христо Ботев и бул. Васил Априлов.
Бях много ентусиазирана за тези тротинетки, но се оказаха прекалено тежки за мен. Да помислят за някакъв по-лек вариант или поне по-стабилен, за да е подходящ и за по-слаби и/или възрастни хора.
Когато спрете всички гламави помаци и селтаци да дрискат из Пловдив!